1 2 3 4 5

1% podatku KRS 0000349426 Bez wahania przekażcie 1% Waszego podatku dla polskiej Szkoły im. Jana Pawła II w Jacmel.

7 rocznica trzęsienia ziemi na Haiti 12 stycznia 2017 roku mija siódma smutna rocznica tragicznego trzęsienia ziemi na Haiti. Wówczas zginęło wielu niewinnych ludzi.

Creamy dzieciom :) Firma Creamy Creative Cosmetics postanowiła wesprzeć dzieci ze szkoły Jana Pawła II w Jacmel.

Nagroda uznania za wybitny projekt infrastruktury publicznej Nasi architekci: Marta Niedbalec i Maciej Siuda odebrali nagrodę dla całego zespołu BALON (Medellin w Kolumbia) zostali oni wyróżnieni nagrodą Holocim Awards 2014 za projekt szkoły na Haiti!

Przekaż 1% podatku KRS 0000349426 Poznaj twarze naszych dzieci! Przyszli uczniowie szkoły Jana Pawła II w Jacmel tymczasem bawią się w prowizorycznej szkole.


zamknij

Wyniki wyszukiwania


Trzęsienie Ziemi

29.09.2010

Trzęsienie Ziemi

W dniu 12 stycznia 2010 r. o godzinie 16:53 Haiti nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 7 stopni w skali Richtera. Jego epicentrum znajdowało się w odległości ok. 16 km od stolicy kraju Port-au-Prince. Zarejestrowano wiele wstrząsów wtórnych, z których dziesięć przekraczało 5 stopni w skali Richtera.
Najbardziej ucierpiały w promieniu 100 km: Port-au-Prince wraz z obszarem metropolitalnym obejmującym Carrefour, Petionville, Delmas, Tabarre, Cite-Soleil oraz Kenscoff, Leogane, Jacmel oraz Petit-Goave (szacunki zespołu 250 międzynarodowych ekspertów, przedstawione w „Action Plan for Recovery and Development of Haiti”).  Zniszczeniu uległa większość historycznych budynków w Port-au-Prince, m.in. Pałac Prezydencki, siedziba Zgromadzenia Narodowego i katedra Notre-Dame. Mniejsze szkody zanotowano także w budynkach Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Robót Publicznych, Ministerstwa Komunikacji i Kultury, Ministerstwa Sprawiedliwości, a także na międzynarodowym lotnisku w stolicy. Zniszczeniu uległo także przepełnione główne więzienie w Port-au-Prince, w wyniku czego więźniowie uciekli.

Trzęsienie ziemi w sposób bezpośredni dotknęło:

  • 1,5 mln osób, czyli 15 proc. Społeczeństwa;
  • Ok. 300 tys. osób poniosło śmieć;
  • 600 tys. osób opuściło stolicę i przeniosło się do innych prowincji;
  • Ok. 1,5 mln ludzi straciło dach nad głową, w samym tylko Port-au-Prince ok. 1,3 mln osób mieszka w obozach namiotowych;
  • Ok. 105 tys. domów zostało całkowicie zniszczonych.

Wartość poniesionych strat oszacowano na 7,9 mld dol., czyli 120 proc. PKB kraju z 2009 r. Szczególnie dotkliwie poszkodowana została stolica – największe miasto Haiti i główny ośrodek aktywności ekonomicznej kraju (przed trzęsieniem ziemi 65 proc. aktywności gospodarczej skupiała się w Port-au-Prince, stamtąd rząd ściągał 85 proc. podatków).
Wartość pomocy niezbędnej do odbudowy kraju eksperci oszacowali na 11,5 mld dol., w tym:  5,8 mld dol. na odbudowę sektorów publicznych, 2 mld dol. na infrastrukturę, w tym odbudowę domów i mieszkań, 1,7 mld dol. na ochronę środowiska i zapobieganie kataklizmom