1 2 3 4 5

1% podatku KRS 0000349426 Bez wahania przekażcie 1% Waszego podatku dla polskiej Szkoły im. Jana Pawła II w Jacmel.

7 rocznica trzęsienia ziemi na Haiti 12 stycznia 2017 roku mija siódma smutna rocznica tragicznego trzęsienia ziemi na Haiti. Wówczas zginęło wielu niewinnych ludzi.

Creamy dzieciom :) Firma Creamy Creative Cosmetics postanowiła wesprzeć dzieci ze szkoły Jana Pawła II w Jacmel.

Nagroda uznania za wybitny projekt infrastruktury publicznej Nasi architekci: Marta Niedbalec i Maciej Siuda odebrali nagrodę dla całego zespołu BALON (Medellin w Kolumbia) zostali oni wyróżnieni nagrodą Holocim Awards 2014 za projekt szkoły na Haiti!

Przekaż 1% podatku KRS 0000349426 Poznaj twarze naszych dzieci! Przyszli uczniowie szkoły Jana Pawła II w Jacmel tymczasem bawią się w prowizorycznej szkole.


zamknij

Wyniki wyszukiwania


Kultura i Sztuka

17.03.2014

Jak bez wysiłku pokochać literaturę haitańską?

Spotkanie z tłumaczem Tomaszem Surdykowskim: Jak bez wysiłku pokochać literaturę haitańską? Moja przygoda z Dany Laferrière’em. 24 marca 2014 r. Centrum ŁOWICKA, ul. Łowicka 21, Godz. 18.00

 literatura haitańska

W grudniu 2013 roku haitański pisarz Dany Laferrière został wybrany do grona nieśmiertelnych Akademii Francuskiej. Zasiadł on na miejscu, które wcześniej zajmowali Monteskiusz i Aleksander Dumas. Krótki wykład Tomasza Surdykowskiego – tłumacza powieści Lafferrière’a - będzie próbą odpowiedzi na pytanie, jak haitański emigrant, który literacką karierę rozpoczynał w Kanadzie, wdarł się przebojem do przybytku strażników literatury francuskiej.

Jeden z najbardziej rozpoznawanych współczesnych pisarzy haitańskich, Dany Laferrière urodził się w 1953 w Port-au-Prince na Haiti. W 1976 roku z obawy przed politycznymi prześladowaniami wyjechał do Montrealu. Tam w 1985 roku zadebiutował powieścią „Jak bez wysiłku kochać się z Murzynem” (przekł. Jacek Giszczak, PIW 2004). Laferrière napisał dotąd kilkanaście powieści. Po polsku, oprócz wspomnianego wyżej debiutu, ukazały się dwie pozycje – „Smak młodych dziewcząt” (przekł. Jacek Giszczak, Świat Książki, 2009) oraz „Kraj bez kapelusza” (przekł. Tomasz Surdykowski, Wydawnictwo Karakter, 2011).

W swoich dziełach Laferrière w sposób pełen humoru, ironii i dystansu przeplata wątki autobiograficznie z opowieściami o swoim kraju, w którym już nie mieszka, porusza kwestie tożsamości, narodowości, emigracji czy kultury…

Laferrière zdobył liczne prestiżowe nagrody. W grudniu 2013 roku został pierwszym w historii pochodzącym z Haiti członkiem Akademii Francuskiej.

Akademia Francuska została założona w 1635 roku i od tego czasu niestrudzenie strzeże język francuski chroniąc go przed wypaczeniem i wpływami obniżającymi standardy gramatyki i słownictwa.

Akademii liczy zawsze 40 członków, a kadencje są dożywotnie. Po śmierci jednego z nich zostaje zwolniony „fotel”, wtedy w drodze głosowania powoływany jest nowy członek zajmujący opuszczone miejsce. W grudniu 2013 fotel no.2 został przyznany Dany Laferrière.