1 2 3 4 5

1% podatku KRS 0000349426 Bez wahania przekażcie 1% Waszego podatku dla polskiej Szkoły im. Jana Pawła II w Jacmel.

7 rocznica trzęsienia ziemi na Haiti 12 stycznia 2017 roku mija siódma smutna rocznica tragicznego trzęsienia ziemi na Haiti. Wówczas zginęło wielu niewinnych ludzi.

Creamy dzieciom :) Firma Creamy Creative Cosmetics postanowiła wesprzeć dzieci ze szkoły Jana Pawła II w Jacmel.

Nagroda uznania za wybitny projekt infrastruktury publicznej Nasi architekci: Marta Niedbalec i Maciej Siuda odebrali nagrodę dla całego zespołu BALON (Medellin w Kolumbia) zostali oni wyróżnieni nagrodą Holocim Awards 2014 za projekt szkoły na Haiti!

Przekaż 1% podatku KRS 0000349426 Poznaj twarze naszych dzieci! Przyszli uczniowie szkoły Jana Pawła II w Jacmel tymczasem bawią się w prowizorycznej szkole.


zamknij

Wyniki wyszukiwania


Zakończone

19.12.2011

Biblioteki uliczne

W 2011 r. Fundacja Polska – Haiti sfinansowała rok działalności bibliotek ulicznych na Haiti, a oto, co udało się osiągnąć przez ten rok:

Biblioteka w LAKOU

Biblioteka ta ma na celu przybliżenie edukacji i kultury dzieciom, które nie chodzą do szkoły. Biblioteka powstała w 2002 roku, jest inicjatywą wolontariuszy ATD Czwarty Świat której odbiorcami są dzieci ulicy. Dwóch wolontariuszy ATD w towarzystwie dwóch młodych haitańskich wolontariuszy zbierają dzieci aby nauczyć ich podstaw czytania, umożliwić im dostęp do literatury i pokazać magię świata książek. Poprzez książki dzieci mogą poznawać świat i kształtować wyobraźnię.
Około 20 – 35 dzieci w wieku od 8 do 14 lat uczestniczy w każdym ze spotkań Biblioteki ulicznej. Podczas cotygodniowych spotkań dzieci uczą się czytać, obrazki pozwalają im zagłębić się w świat wyobraźni, a skrupulatnie wybrane albumy i dokumenty ukazują rzeczywistość. Spotkania z książką pomagają im wyrazić emocje oraz ich własny stosunek do świata i rzeczywistości. Dzieci podchodzą do książek z pasją i zaangażowaniem, zadają wiele pytań. Spotkania te są też okazją do nauki dla młodzieży która pragnie dołączyć do grona wolontariuszy.

Biblioteka uliczna w obozie CFEF

CFEF, Centrum Kształcenia Podstawowego jest placówką, która podlega pod Ministerstwo Edukacji Narodowej. Od trzęsienia ziemi 12 stycznia 2010 r. dziedziniec CFEF został przeistoczony w obozowisko dla poszkodowanych.
W każdy czwartek zjawiają się tu wolontariusze ATD. Przynoszą ze sobą kredki, tabliczki do pisania, książki oraz papier aby dzieci mieszkające w obozowisku mogły nauczyć się czytać i pisać. W obozowisku mieszka około 1700 osób. Wolontariuszom pomagają dorośli mieszkańcy. Działalność biblioteki ulicznej wymaga dużego zaangażowania ze strony wolontariuszy, młodzieży, dzieci oraz mieszkających w obozie dorosłych.
Pomimo braku organizacji na co dzień, dzieci dobrze się orientują kiedy nastąpi czwartek. Z niecierpliwością, już przed dziewiątą oczekują przybycia wolontariuszy. W każdym spotkaniu biblioteki uczestniczy 50-120 osób w dwóch grupach wiekowych : 3-4 lata oraz 13-14 lat.
Podczas gdy wolontariusze czytają bajki, uczą wierszyków i śpiewają z dziećmi, rodzice najmłodszych też uczestniczą w spotkaniu. Uważnie obserwują wszystko co się dzieje podczas spotkania, służą pomocą. Rodzice cieszą się widząc jak ich pociechy uczą się nowych rzeczy. Dzieci też nie tylko uczą się czytać i pisać, ale również pracy zespołowej i wzajemnego wsparcia. Starsi pomagają młodszym w znalezieniu wygodnego miejsca, z którego dobrze widać co się dzieje na stronach.

Biblioteka uliczna w obozowisku CFEF powstała po trzęsieniu ziemi 12 stycznia 2010 r. Powstała w tym miejscu dlatego, że w pobliżu mieszka wiele rodzin z którymi ATD współpracuje od 29 lat. Innym powodem jest to, że dzieci z obozowiska są spragnione wiedzy. Szkoły w tej dzielnicy zostały zamknięte po trzęsieniu ziemi, a ich teren został oddany pod obozowisko.
Jak przebiega typowe spotkanie biblioteki?
Każde spotkanie składa się z 5 elementów: czas książek, czas zabawy, czas wymiany informacji, czas historii oraz czas twórczy.

Książki odgrywają najważniejszą rolę w spotkaniu, każde dziecko może wybrać ulubioną książkę, obejrzeć obrazki. Czasami następuje dość burzliwa wymiana zdań między dziećmi. Animatorzy jednak czuwają, żeby nie dochodziło do kłótni. Każde dziecko ma prawo do wyrażenia własnej opinii. Po około 60 minutach czytania książek jest przerwa na zabawę. Często dzieci wcielają się w książkowych bohaterów.


Historie i opowiadania przyciągają wiele dzieci, które przepychają się aby zająć wygodne miejsce w pobliżu wolontariusza. Opowiadania i bajki przenoszą dzieci do innej rzeczywistości, pozwalają im utożsamić się z ulubionym bohaterem i razem z nim przeżywać przygody.

Warsztaty twórcze pozwalają dzieciom uzewnętrznić ich przeżycia i uczucia. Dzieci rysują i malują, kolorują i robią wyklejanki. Podczas tych zajęć dzieci mogą dać się ponieść wyobraźni. Warsztaty praktyczno-techniczne pozwalają stworzyć drobne przedmioty użytku codziennego, biżuterię, ozdoby.

Poznawanie Świata poprzez książki : Dzięki książkom dzieci rozwijają się w wielu dziedzinach : dzięki historiom kształtują światopogląd, obrazki uczą je sztuki rysunku, malunku, dzieci naśladują i uczą się odtwarzać to, co widzą na obrazkach. Poprzez książki edukacyjne i albumy dzieci poznają świat. Od trzęsienia ziemi 12 stycznia 2010 r. mali Haitańczycy dostają listy wsparcia i otuchy od swoich rówieśników z całego świata. Wspólnie z ATD Czwarty Świat Haiti dzieci odpowiadają na każdy z otrzymanych listów. Dzięki listowi Tapori haitańskie dzieci uczą się, że przyjaźń i solidarność nie ma granic. Uczą się doceniać i szanować siebie i innych. Przekaz „Kochamy was i pamiętamy!” jest to istotny zwłaszcza dla dzieci, które mieszkają na ulicy. To daje im poczucie własnej wartości i wiarę w siebie.

Biblioteka uliczna jest miejscem otwartym dla każdego, gdzie obowiązuje wolność wypowiedzi, a wszystkie pytania są mile widziane.
 

Biblioteka CEFE

Tłumaczenie: Wiktoria Stankiewicz