1 2 3 4 5

1% podatku KRS 0000349426 Bez wahania przekażcie 1% Waszego podatku dla polskiej Szkoły im. Jana Pawła II w Jacmel.

7 rocznica trzęsienia ziemi na Haiti 12 stycznia 2017 roku mija siódma smutna rocznica tragicznego trzęsienia ziemi na Haiti. Wówczas zginęło wielu niewinnych ludzi.

Creamy dzieciom :) Firma Creamy Creative Cosmetics postanowiła wesprzeć dzieci ze szkoły Jana Pawła II w Jacmel.

Nagroda uznania za wybitny projekt infrastruktury publicznej Nasi architekci: Marta Niedbalec i Maciej Siuda odebrali nagrodę dla całego zespołu BALON (Medellin w Kolumbia) zostali oni wyróżnieni nagrodą Holocim Awards 2014 za projekt szkoły na Haiti!

Przekaż 1% podatku KRS 0000349426 Poznaj twarze naszych dzieci! Przyszli uczniowie szkoły Jana Pawła II w Jacmel tymczasem bawią się w prowizorycznej szkole.


zamknij

Wyniki wyszukiwania


Bieżące

23.05.2011

Studnia w Petit Goave

Nowa studnia powstanie w pobliżu szkoły w miasteczku Petit Goave. Jest to wspólna inicjatywa Fundacji Polska – Haiti oraz Fundacji Studnia Nadziei.

Petit Goave jest pięknym liczącym około 12 000 mieszkańców miastem portowym na północnym zachodzie Haiti. Mieszkańcy Petit Goave są mili, przyjacielscy i otwarci na turystów. Jednakże, tak jak w całej reszcie kraju, żyją w skrajnej nędzy, a ich dzieci często chodzą bez obiadu. Sytuacja zmieniła się znacznie od momentu gdy stanowisko dyrektora szkoły objął ojciec Boniface Senat. Temu rezolutnemu księdzu udało się załatwić regularne dostawy żywności z ONZ, udało się też znaleźć pieniądze oraz datki na materiały budowlane. Remont szkoły wykonali sami uczniowie pod kierownictwem ojca Boniface. Szkoła w Peti Goave istnieje od około 30 lat. Najpierw funkcjonowała jako szkoła podstawowa, od 11 lat otwarte jest liceum. Jest to szkoła koedukacyjna. W chwili obecnej do szkoły chodzi około 700 uczniów w wieku od 6 do 23 lat. W listopadzie 2010 roku Pani Prezes Zofia Pinchinat – Witucka przeprowadziła wywiad z dyrektorem szkoły ojcem Boniface Senat .
„Na początku dzieci były osłabione, nie chciały chodzić do szkoły, myślały, że w szkole straszy. Poczyniliśmy duże wysiłki z kilkoma innymi księżmi, zdobyliśmy żywność dla dzieci. Teraz dzieci mogą w szkole zjeść obiad, chętnie przychodzą i już nie mdleją. Już nie mówią, że szkoła jest nawiedzona i mają siły i ochotę do nauki. Tak samo nauczyciele, maja co jeść, więc mają siłę pracować i przekazywać dzieciom wiedzę jak należy” – mówi ojciec Boniface - „Wciąż borykamy się z wieloma problemami. Najpoważniejsze jest to, że nie mamy w pobliżu wody pitnej, ani zdatnej do użytku w kuchni. Musimy chodzić kilka kilometrów do najbliższej studni. Na szczęście dostaliśmy jedzenie od FAO/PAMu ale brakuje nam składników. Mamy też duży problem z prądem, nie mamy własnego prądu, za ten , który dostarczają trzeba dużo płacić, a na czymś trzeba gotować jedzenie dla uczniów. Bardzo potrzebujemy tutaj studni, woda z niej będzie oczyszczana, żeby nie było chorób. Potrzebujemy też wybudować ubikacje dla uczniów i dla nauczycieli. W chwili obecnej szkoła posiada kilka latryn, warunki sanitarne są dramatyczne. Kolejna sprawa to zbiorniki na wodę, które przydałoby się zamontować na dachu szkoły i które miałyby zaopatrywać szkołę w wodę.
Potrzebujemy też kuchni, żeby móc przygotować posiłki dla dzieci. Nasza szkoła nie posiada kuchni. Widzi Pani warunki, w jakich są przygotowywane posiłki, to pełna prowizorka. Jest nam także potrzebny schowek, w którym moglibyśmy przechowywać produkty żywieniowe.
Nie mamy też boiska, ani terenu sportowego. Uczniowie potrzebują boiska do gry w koszykówkę i siatkówkę. Nie mamy już pieniędzy na materiały wykończeniowe: kafle, następnie metalowe pręty, żeby wzmocnić i zabezpieczyć konstrukcję. Środki, które mamy są niewystarczające. Potrzebujemy więcej pieniędzy na wykończenie budynku” .

Lista jest długa, jednak udało nam się poczynić pierwsze kroki aby wesprzeć szkołę w Petit Goave. Dzięki hojności ofiarodawców, którzy zaszczycili nas swoją obecnością na koncercie dobroczynnym zorganizowanym przez Zakon Kawalerów Maltańskich w Krakowie w dniu 29 listopada 2010 r. udało się zebrać niezbędne do wybudowania studni fundusze. Budowa studni ruszyła w maju 2011r. 

Kolejny krok to przekazanie przez Fundację Polska – Haiti środków finansowych na prace wykończeniowe w szkole.