1 2 3 4 5

1% podatku KRS 0000349426 Bez wahania przekażcie 1% Waszego podatku dla polskiej Szkoły im. Jana Pawła II w Jacmel.

7 rocznica trzęsienia ziemi na Haiti 12 stycznia 2017 roku mija siódma smutna rocznica tragicznego trzęsienia ziemi na Haiti. Wówczas zginęło wielu niewinnych ludzi.

Creamy dzieciom :) Firma Creamy Creative Cosmetics postanowiła wesprzeć dzieci ze szkoły Jana Pawła II w Jacmel.

Nagroda uznania za wybitny projekt infrastruktury publicznej Nasi architekci: Marta Niedbalec i Maciej Siuda odebrali nagrodę dla całego zespołu BALON (Medellin w Kolumbia) zostali oni wyróżnieni nagrodą Holocim Awards 2014 za projekt szkoły na Haiti!

Przekaż 1% podatku KRS 0000349426 Poznaj twarze naszych dzieci! Przyszli uczniowie szkoły Jana Pawła II w Jacmel tymczasem bawią się w prowizorycznej szkole.


zamknij

Wyniki wyszukiwania


Media

1.03.2011

Narodowy plan rozwoju Haiti

31 marca w nowojorskiej siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych odbyła się konferencja poświęcona odbudowie Haiti.

 Państwa i organizacje międzynarodowe zadeklarowały, że w ciągu najbliższych półtora roku przekażą na obudowę zniszczonego trzęsieniem ziemi kraju 5,9 mld dol. Najwięcej pieniędzy ma przekazać Unia Europejska (1,6 mld dol.) i USA (1,15 mld dol.). Zebranymi pieniędzmi ma zarządzać specjalny fundusz powierniczy – Multiple Donor Fiduciary Fund – nad którym pieczę sprawować będzie Bank Światowy we współpracy z Międzyamerykańskim Bankiem Rozwoju i ONZ. Odbudową kraju pokieruje Tymczasowy Komitet Odbudowy Haiti (Temporary Committee for Rebuilding Haiti), który ma później przekształcić się w stałą Agencję Rozwoju Haiti (Agency for Development of Haiti).

 

Przez najbliższe półtora roku wysiłek władz, darczyńców i organizacji międzynarodowych ma skupić się na kilkunastu priorytetach:

  • Oczyszczaniu i odgruzowaniu miast, odzyskaniu materiałów, które mogłyby być ponownie wykorzystane, odbudowie domów;
  • Przejęciu ziemi  na potrzeby odbudowy;
  • Planowaniu terytorialnym - rząd chce rozwijać kraj w oparciu o 10 ośrodków miejskich, które mają powstawać w poszczególnych prowincjach;
  • Rozwoju rolnictwa: zakupie nasion, nawozów, pracach melioracyjnych;
  • Odbudowie systemu finansowego, przede wszystkim systemu mikropożyczek i gwarancji;
  • Pracach infrastrukturalnych, odbudowie dróg, kanalizacji, elektryfikacji stolicy i miejscowości, które nawet przed trzęsieniem ziemi nie miały prądu. Na Haiti zbliża się pora huraganów, które najbardziej uderzają w miejscowości nadmorskie – Jacmel, Cabaret, Gonaives. Ich mieszkańcy potrzebują pilnej pomocy w odbudowie systemu kanałów odprowadzających wodę;
  • Zatrudnieniu ok. 200 tys. osób przy pracach porządkowych;
  • Odbudowie przychodni, szpitali, wzmocnieniu kadry medycznej, zakupie sprzętu i lekarstw, objęciu opieką rodzin;
  • Dostarczaniu żywności, wody;
  • Uruchomieniu systemu edukacji. Długofalowym celem jest stworzenie powszechnego i bezpłatnego szkolnictwa na poziomie podstawowych. Teraz władze mają skupić się na zorganizowaniu szkół, do których będą chodzić dzieci w trzech najbardziej poszkodowanych prowincjach oraz zorganizowanie miejsc w szkołach dla tych uczniów, którzy przenieśli się do innych części kraju

Podczas konferencji prezydent Rene Preval przedstawił oficjalny raport na temat stanu zniszczeń. Najbardziej poszkodowane zostały 4 miasta: Port -au-Prince wraz z obszarem metropolitalnym obejmującym Carrefour, Petionville, Delmas, Tabarre, Cite-Soleil oraz Kenscoff, oraz Leogane, Jacmel, Petit-Goave. Trzęsienie ziemi dotknęło bezpośrednio 1,5 mln osób, czyli 15 proc. społeczeństwa. Zginęło 300 tys. ludzi, 1,3 mln osób mieszka w tymczasowych obozach w okolicach Port-au-Prince, 600 tys. opuściło stolicę i przeniosło się do innych prowincji. Zburzonych zostało 105 tys. domów, kolejne 208 tys. jest częściowo zniszczonych. 1300 budynków szkolnych i 50 szpitali legło w gruzach albo są w takim stanie, że nie nadają się do użytku. Trzęsienie ziemi uszkodziło główny port, który przez kilka tygodni był nieczynny.

Zniszczenie Port-au-Prince oznacza, że zniknął główny ośrodek życia gospodarczego kraju, bo przed katastrofą w stolicy skupiało się 65 proc. aktywności ekonomicznej, stamtąd ściągano 85 proc. podatków. Według danych, potwierdzonych przez międzynarodowych ekspertów, wartość strat sięgnęła 7,9 mld dol., czyli przekroczyła 120 proc. ubiegłorocznego PKB ( domy, mieszkania, zniszczony dobytek: 2,3 mld dol., handel, utracone korzyści z wymiany handlowej: 639 mln dol., system transportowy i administracja: 595 mln dol., szkolnictwo i system opieki zdrowotnej: ok. 1,1 mld dol.).