1 2 3 4 5

1% podatku KRS 0000349426 Bez wahania przekażcie 1% Waszego podatku dla polskiej Szkoły im. Jana Pawła II w Jacmel.

7 rocznica trzęsienia ziemi na Haiti 12 stycznia 2017 roku mija siódma smutna rocznica tragicznego trzęsienia ziemi na Haiti. Wówczas zginęło wielu niewinnych ludzi.

Creamy dzieciom :) Firma Creamy Creative Cosmetics postanowiła wesprzeć dzieci ze szkoły Jana Pawła II w Jacmel.

Nagroda uznania za wybitny projekt infrastruktury publicznej Nasi architekci: Marta Niedbalec i Maciej Siuda odebrali nagrodę dla całego zespołu BALON (Medellin w Kolumbia) zostali oni wyróżnieni nagrodą Holocim Awards 2014 za projekt szkoły na Haiti!

Przekaż 1% podatku KRS 0000349426 Poznaj twarze naszych dzieci! Przyszli uczniowie szkoły Jana Pawła II w Jacmel tymczasem bawią się w prowizorycznej szkole.


zamknij

Wyniki wyszukiwania


Media

1.03.2011

Czekając na odbudowę

PORT-AU-PRINCE, Haiti – Randall Perkins, kierownik Pompano Beach Ash Britt, pokazuje swoje obozowisko: klimatyzowane sypialnie i biura dla 120 pracowników, stołówkę, która wydaje do 1000 posiłków dziennie, halę sportową oraz punkt opieki medycznej, wokół którego stoją na razie buldożery i śmieciarki.

Jego firma zainwestowała już na Haiti 25 milionów dolarów. Pieniądze wpompowała w projekt na obszarze wielkości boiska do piłki nożnej. Pracownicy, sprzęt, maszyny – wszyscy czekają w blokach startowych. Do tego, by inwestycja ruszyła, brakuje jednego: umowy z haitańskim rządem.

Prawie pół roku po trzęsieniu ziemi, które zabiło 300000 osób i zrównało dużą cześć stolicy z ziemią, nie złożono jeszcze ani jednego poważnego zamówienia publicznego na prace budowlane. Mimo to Ash Britt i inne firmy specjalizujące się w usuwania skutków klęsk żywiołowych już pracuj i czekają, aż obiecane wsparcie międzynarodowe — około 10 miliardów dolarów— wejdzie w fazę przetargową.

Część firm, jak chociażby spółka Ceres Environmental Services z Brooklyn Park, Minnesota, to prawdziwi weterani. W 2005 r. sprzątali po huraganie Katrina, wywożąc tony połamanych gałęzi i wyrwanych z korzeniami drzew. Za swoją pracę dostali wtedy od amerykańskiego rządu 500 mln dol. Na Haiti Ceres współpracuje z organizacją charytatywną założoną przez wywodzącego się z Haiti piosenkarza, Wyclef’a Jean. Chcą zbudować 100 tymczasowych drewnianych domów.

Haiti zamieniło się w ring, na którym firmy walczą o intratne kontrakty: na sprzątanie gruzu, brukowanie ulic, prace kanalizacyjne, instalację oświetlenia albo odbudowę budynków rządowych. Niewiele chce o tym rozmawiać, obawiając się oskarżeń o żerowaniu na katastrofie. Chociaż firmy nie wiedzą jeszcze, ile uda im się zarobić, ale z doświadczenia liczą na zajęcie przez kilka lat. Po Katrinie, za usunięcie 19 mln metrów sześciennych gruzu, firma Ash Britt dostała od amerykańskiego rządu prawie 900 mln dolarów. Jej menadżer na Haiti, Randall Perkins,  należy do najbardziej otwartych rozmówców. Razem z Gilberto Bigio, jednym z najbogatszych Haitańczyków, otworzył spółkę joint venture. Przyjechał na Haiti kilka dni po katastrofie i chce w ciągu roku zatrudnić 600-700 ludzi.  – Same pieniądze nie wystarczą, żeby usunąć skutki trzęsienia ziemi. Trzeba je odpowiednio wykorzystać i zainwestować. I taka jest nasza rola – przekonuje podczas spotkania w swoim obozowisku, które zbudował w miejscu izraelskiego szpitala polowego.

Za zleceniami rozglądają się też firmy z sąsiadującej z Haiti Dominikany. Znają teren i, co ważniejsze, mają łatwy dostęp do ciężkiego sprzętu, niezbędnym przy pracach budowlanych. – Na razie nikt niczego nie robi. Wszyscy czekają na zatwierdzenie projektów – mówi Manuel Estrella, prezes Grupo Estrella, która przed trzęsieniem ziemi przygotowała projekt na budowę dróg na Haiti.

Do tej pory na Haiti setki milionów dolarów szły na akcję ratowniczą, żywność, lekarstwa, prowizoryczne miasteczka namiotowe i usuwanie gruzu. Ale to był tylko ułamek pomocy finansowej, którą świat obiecał Haiti. I która płynie do poszkodowanego trzęsieniem ziemi kraju znacznie wolniej, niż można się było spodziewać.

Dlaczego? Wina leży po obydwu stronach – zarówno darczyńców, jak i obdarowanego. Amerykański Kongres nadal nie uchwalił ustawy, która pozwoli na uruchomienie 2 miliardów dolarów pomocy dla Haiti. Jednocześnie na Haiti piętrzą się problemy logistyczne: organizacji skarżą się na brak koordynacji i ograniczenia prawne. Procedury administracyjne związane z uzyskaniem zgody na zburzenie budynku, którego właściciel zginął, ciągną się miesiącami.
_______
Raport sporządził Ezequiel Abiu Lopez, dziennikarz Associated Press z Santo Domingo, Republika Dominikany