1 2 3 4 5

1% podatku KRS 0000349426 Bez wahania przekażcie 1% Waszego podatku dla polskiej Szkoły im. Jana Pawła II w Jacmel.

7 rocznica trzęsienia ziemi na Haiti 12 stycznia 2017 roku mija siódma smutna rocznica tragicznego trzęsienia ziemi na Haiti. Wówczas zginęło wielu niewinnych ludzi.

Creamy dzieciom :) Firma Creamy Creative Cosmetics postanowiła wesprzeć dzieci ze szkoły Jana Pawła II w Jacmel.

Nagroda uznania za wybitny projekt infrastruktury publicznej Nasi architekci: Marta Niedbalec i Maciej Siuda odebrali nagrodę dla całego zespołu BALON (Medellin w Kolumbia) zostali oni wyróżnieni nagrodą Holocim Awards 2014 za projekt szkoły na Haiti!

Przekaż 1% podatku KRS 0000349426 Poznaj twarze naszych dzieci! Przyszli uczniowie szkoły Jana Pawła II w Jacmel tymczasem bawią się w prowizorycznej szkole.


zamknij

Wyniki wyszukiwania


Media

21.02.2011

Haiti bez prezydenta

Według gazety kanadyjskiej « Le Devoir » Druga tura wyborów prezydenckich nie odbędzie się przed końcem lutego.

Według informacji podanych przez Haitańską Komisję Wyborczą - druga tura wyborów prezydenckich na Haiti miałaby się odbyć po ustąpieniu prezydenta Prevala nie wcześniej niż przez końcem lutego 2011 r. Prezydent Preval zakończył swoją kadencję w dniu 07 lutego 2011 r.. Według konstytucji haitańskiej powinna to być również data zaprzysiężenia nowego prezydenta.
Powstaje pytanie – co dalej z Haiti ?

Druga tura wyborów była pierwotnie zaplanowana na 16 stycznia ale w związku z kontrowersyjnym wynikiem pierwszej tury, burzliwej reakcji społeczeństwa, która poskutkowała decyzją o powtórnym przeliczaniu głosów termin ten został przesunięty.

Przesunięcie terminu drugiej tury grozi zwiększeniem kryzysu wyborczego, który w dużym stopniu spowalnia walkę z cholerą i odbudowę kraju po trzęsieniu ziemi ze styczniu ubiegłego roku.
Były prezydent Preval wypowiedział się przeciw powstaniu przejściowego rządu, który miałby sprawować władzę na Haiti w okresie pomiędzy końcem jego kadencji a wyborem nowego prezydenta.

Po tym jak Preval zasugerował, że mógłby zostać jako pełniący obowiązki prezydenta przez kolejne 3 miesiące, policja oraz siły pokojowe ONZ musiały odpierać ataki wzburzonych obywateli manifestujących przed ruinami Pałacu Narodowego w Port-au-Prince.
Druga tura wyborów będzie rozgrywką między Mirlande Manigat, przewodniczącą Związku Narodowych Progresywnych Demokratów, a Michelem Martelly znanym piosenkarzem haitańskim, znanym jako Sweet Micky.
Ale to jeszcze nie wszystko, właśnie teraz w okresie kryzysu wyborczego do kraju powrócił z przymusowego trwającego 21 lat wygnania były dyktator Jean-Claude „Baby Doc” Duvalier. Duvalier zadeklarował publicznie, że pragnie służyć swojemu krajowi i gotów jest stanąć do wyborów prezydenckich. Czy jest to możliwe w przypadku gdy ruszyła juz druga tura wyborów ? Chociaż to co się dzieje na Haiti jest dość trudnym do przewidzenia, miejmy nadzieje, że zwycięży zdrowy rozsądek Haitańczyków - Duvalier był oskarżany o korupcję, kradzież, trwonienie i złe zarządzanie pieniędzmi państwowymi, oraz nadużycie władzy. 
Autor: Vicky Stankiewicz