1 2 3 4 5

1% podatku KRS 0000349426 Bez wahania przekażcie 1% Waszego podatku dla polskiej Szkoły im. Jana Pawła II w Jacmel.

7 rocznica trzęsienia ziemi na Haiti 12 stycznia 2017 roku mija siódma smutna rocznica tragicznego trzęsienia ziemi na Haiti. Wówczas zginęło wielu niewinnych ludzi.

Creamy dzieciom :) Firma Creamy Creative Cosmetics postanowiła wesprzeć dzieci ze szkoły Jana Pawła II w Jacmel.

Nagroda uznania za wybitny projekt infrastruktury publicznej Nasi architekci: Marta Niedbalec i Maciej Siuda odebrali nagrodę dla całego zespołu BALON (Medellin w Kolumbia) zostali oni wyróżnieni nagrodą Holocim Awards 2014 za projekt szkoły na Haiti!

Przekaż 1% podatku KRS 0000349426 Poznaj twarze naszych dzieci! Przyszli uczniowie szkoły Jana Pawła II w Jacmel tymczasem bawią się w prowizorycznej szkole.


zamknij

Wyniki wyszukiwania


Media

1.03.2011

Niespodziewana wielka ulewa wywołała panikę na Haiti

Pierwsza tropikalna ulewa, która spadła w nocy ze środy na czwartek w Port-au-Prince, wyprzedzając o osiem tygodni porę deszczową, wywołała panikę wśród dziesiątek tysięcy bezdomnych Haitańczyków.

 

W miesiąc po wielkim trzęsieniu ziemi, które nawiedziło 12 stycznia Port-au-Prince i okoliczne miasta, tylko dla niewielkiej części spośród 1,2 mln ludzi bez dachu nad głową starczyło namiotów przysłanych z zagranicy. Gdy lunął deszcz, tłumy rzuciły się do ucieczki w poszukiwaniu choćby kawałka dachu w ruinach domów.

Zaimprowizowane schronienia z kartonu, kawałków plastiku nie mogły zatrzymać wody lecącej z nieba.


W obozie numer 14, w Marassa, około 2 500 bezdomnych obozowało w głębokim korycie wyschniętego potoku. Gdy lunął deszcz, ludzie musieli uciekać przed powracającą do potoku wodą.

Na Champ de Mars, Polu Marcowym w Port-au-Prince doszło do spontanicznej demonstracji: jej uczestnicy protestowali przeciwko spekulacji plastikowymi płachtami, które stały się główną ochroną przed deszczem. W ciągu ostatnich godzin wielokrotnie zdrożały.

Media haitańskie podały, że Unia Europejska, krytykowana dotąd na Haiti za powolność w dostarczaniu pomocy, obiecała zorganizować operację wojskową, której celem będzie zapewnienie bezdomnym Haitańczykom schronienia przed nastaniem pory deszczowej.

Specjalni wysłannicy światowych mediów piszą z Haiti, że w gruncie rzeczy nikt nie wie, ile ofiar pociągnęła za sobą najgorsza katastrofa w historii tego kraju. Według najnowszych oficjalnych danych haitańskiego MSW - jest ich od 217 000 do 230 000.

Agencja AP pisze z Haiti, że są to przybliżone dane, dotyczące ciał zakopanych w masowych grobach, w rowach przydrożnych czy innych miejscach. Nikt jednak na razie nie jest w stanie policzyć tych, którzy pozostali pod gruzami. O rozmiarach tragedii świadczy potworny odór wydobywający się z ruin.

Około trzydziestki wolontariuszy z organizacji humanitarnych, wspomaganych w swej działalności przez UNICEF, rozpoczęło przeczesywanie Port-au-Prince w poszukiwaniu dzieci pozostających bez żadnej opieki. W najbliższych dniach liczba specjalistów uczestniczących w tej operacji ma się zwiększyć do 150. Celem jest zapewnienie dzieciom opieki lekarskiej, wyżywienia i dachu nad głową.

Rząd kubański ogłosił, że przed końcem tygodnia wyśle na Haiti 206 lekarzy.

Misjonarze zwolnieni z aresztu

Haitański sędzia nakazał zwolnienie z aresztu dziesięciu amerykańskich misjonarzy baptystów, zatrzymanych przed dwoma tygodniami pod zarzutem próby nielegalnego wywiezienia z Haiti 33 dzieci.

Sędzia, który prawdopodobnie uznał humanitarne motywy działania Amerykanów, zakomunikował swą decyzję prokuratorowi, który powinien wypowiedzieć się w sprawie orzeczenia sądu, ale nie może go zmienić. W trakcie śledztwa policja haitańska ustaliła, że przynajmniej w niektórych przypadkach misjonarze uzyskali nieformalną zgodę rodziców na wywiezienie ich dzieci do kraju, gdzie miałyby lepsze warunki życia.

W Haiti było przed trzęsieniem ziemi około trzystu sierocińców, w których znajdowało schronienie 50 000 dzieci. Część z nich znikła 12 stycznia z powierzchni ziemi. W schronisku dla dzieci niepełnosprawnych prowadzonym przez katolicką zakonnicę, siostrę Teresę w Jacmel, było 300 dzieci. Tylko 80 zdołano uratować spod gruzów szkoły i internatu. 30 z nich zmarło już po trzęsieniu ziemi wskutek braku opieki lekarskiej. Pozostałe uczą się i śpią pod gołym niebem.

 Żródło: PAP