31 marca w nowojorskiej siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych odbyła się konferencja poświęcona odbudowie Haiti.
O skutkach trzęsienia ziemi, biedzie, spotkaniu z papieżem i dumie z bycia potomkinią polskich legionistów Geri Benoit Belnowski opowiada Barbarze Stefańskiej. Trzęsienie ziemi sprzed trzech miesięcy pochłonęło ponad 220 tys. osób i pozbawiło dachu nad głową 1,3 mln. Minął pierwszy szok, ekipy telewizyjne już opuściły Haiti, oczy świata zwróciły się w inną stronę. A kraj nadal leży w gruzach.
Z siostrą misjonarką Lilą Cochłą rozmawia Katarzyna Olubińska. Trzęsienie ziemi o sile 7 w skali Richtera, najsilniejsze od ponad 200 lat, nawiedziło Haiti 12 stycznia. Epicentrum wstrząsów znajdowało się 60 km od Port-au-Prince. Tysiące ludzi poniosły śmierć pod gruzami, w zbiorowych mogiłach pochowano 70 tys. ofiar kataklizmu, ale władze szacowały, że liczba zabitych może sięgnąć 200 tys.
Wizyta w Polsce Geri Benoit Belnowski, byłej pierwszej damy Haiti, Polki z pochodzenia, a obecnie Ambasador Republiki Haiti w Rzymie dobiegła końca. Pani Ambasador przyjechała do Warszawy w poniedziałek 29 marca 2010 na specjalne zaproszenie Zofii Pinchinat – Wituckiej, prezes Fundacji Polska- Haiti.
"Polska - The Times": Stało się to, czego właściwie wszyscy się spodziewali: dwa miesiące po tragicznym trzęsieniu ziemi na Haiti, media coraz rzadziej informują o sytuacji w tym zrujnowanym państwie, coraz mniej napływa też pomocy zagranicznej. Tymczasem potrzeby Haitańczyków wcale nie są mniejsze niż w połowie stycznia, kiedy doszło do katastrofy.
O zaangażowaniu USA w odbudowę i ożywienie Haiti, dotkniętego w styczniu niszczącym trzęsieniem ziemi, zapewnił prezydent USA Barack Obama, goszcząc w środę przywódcę Haiti Rene Prevala.
Międzynarodowa konferencja państw, które wspierają Haiti finansowo po trzęsieniu ziemi odbędzie się w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, 31 marca - poinformował w czwartek Departament Stanu USA.